Chrzest

Przy zgłaszaniu chrztu dziecka w kancelarii parafialnej należy pamiętać, że: 1. Sakrament chrztu w naszej Parafii udzielany jest w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 9.00 lub 11.30 2. Zamiar chrztu dziecka zgłaszają rodzice lub prawni opiekunowie z miesięcznym wyprzedzeniem 3. Spisanie danych dotyczących chrztu dokonuje się w Kancelarii Parafialnej na podstawie aktu urodzenia dziecka wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego 4. Należy wybrać dwoje chrzestnych. Kandydat na chrzestnego powinien mieć ukończone 16 lat, a także być praktykującym katolikiem, bierzmowanym, po ślubie kościelnym, uczestniczący regularnie we Mszy świętej, często korzystający z sakramentu pokuty i komunii świętej 5. Osoby pochodzące spoza parafii muszą dostarczyć zaświadczenie od swojego duszpasterza, że mogą być dopuszczone do godności ojca/matki chrzestnego(ej) 6. Chrzestnym nie może być osoba, która podlega kanonicznym karom, tzn. żyje w związku bez sakramentu małżeństwa lub jawnie wyparła się wiary i wystąpiła ze wspólnoty kościoła katolickiego

2021-12-16

Chrzest jest pierwszym sakramentem w chrześcijańskim życiu młodego człowieka, co znacznie podnosi rangę tego wydarzenia. Chrzest jest wydarzeniem podczas którego człowiek zostaje włączony w tajemnicę paschalną. Sakrament obmywa nas z grzechu pierworodnego, którym zostaliśmy skażeni przez uczynek Adama i Ewy. Chrzest jest również fundamentem wiary i bramą otwierająca drogę do kolejnych sakramentów. Podczas sakramentu Chrztu Świętego dziecku nadaje się imię, które ma wiązać je z Bogiem. Ponadto jest to zazwyczaj imię świętego, który staje się patronem maluszka i jego orędownikiem przed obliczem Boga.

Dla rodziców, szczególnie tych, którzy posiadają pierwsze dziecko, może być to bardzo problematyczny i stresujący okres. Masa przygotowań może ich przytłoczyć, a jest droga, by tego uniknąć. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie przygotowanie duchowe i praktyczne. Warto wszelką organizację rozpocząć odpowiednio wcześniej, by wszystko było dokładnie przemyślane i opracowane.

Jak przebiega Chrzest?

Jednym z elementów, które są najbardziej stresujące podczas uroczystości Chrztu Świętego to zdecydowanie sam przebieg sakramentu w kościele. Wiele osób nie wie, jak wygląda taka uroczystość, dzięki czemu jeszcze bardziej się stresuje. Zupełnie niepotrzebnie. Całość nie jest bardzo skomplikowana, a wszystko jest przeprowadzone krok po kroku przez księdza. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z poszczególnymi krokami, by czuć się pewniej podczas samej uroczystości.

  1. Krótki dialog rodziców z księdzem na temat imion dziecka, celu w jakim się wszyscy zebrali w kościele.

  2. Pytanie Rodziców Chrzestnych o ich gotowość do pełnienia tej ważnej roli.

  3. Kapłan zwraca się do dziecka, witając go we wspólnocie kościoła i namaszcza go znakiem krzyża, co później powinni zrobić rodzice i Chrzestni.

  4. W zależności od kultury jaka panuje danej parafii, teraz odbywa się Msza Święta lub dalszy ciąg sakramentu Chrztu Świętego.

  5. Ksiądz odmawia modlitwy, cały kościół wyznaję wiarę w Jezusa i wyrzeka się szatana.

  6. Kapłan jeszcze raz pyta się o rodziców, czego oczekują od wspólnoty kościoła, po czym następuje główny element sakramentu - ochrzczeni dziecka wodą święconą.

  7. Ksiądz namaszcza głowę dziecka znakiem krzyża, po czym Matka Chrzestna nakłada na maluszka szatkę.

  8. Zapalenie świecy od paschału.

  9. Zakończenie obrzędu i kontynuacja Mszy świętej lub bezpośrednie udanie się rodziców do zakrystii w celu złożenia podpisów na dokumentach.

Posiadając pełną wiedzę, na temat wszystkich elementów przeprowadzenia sakramentu Chrztu Świętego, na pewno będzie Wam łatwiej podczas uroczystości ograniczyć wpływ stresu na Wasze zachowanie.

Sakramenty